تبلیغات
شهدای عشق - بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در باب " دشمن شناسی"

شهدای عشق

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

 مطمئناً همچنان ‌که شما به عنوان مسؤولان کشور و نظام موظفید مهندسى کلى کشور را دایماً در نظر داشته باشید - چون بدون یک مهندسىِ کلان نمى‌شود جزئیات را ترتیب داد؛ شما باید اول طرح را در نظر داشته باشید، نقشه را بدانید و مهندسىِ صحیح کرده باشید تا بتوانید این دیوار را این‌ جا بالا ببرید، آن خشت را آن ‌جا بگذارید، آن گودال را آن‌ جا بکنید - دشمن شما هم به کشور و نظام شما عیناً یک نگاه کلان و یک مهندسىِ کلى دارد. این مهندسى هم اجزایى دارد. بلاشک اعتماد و دلگرمى دشمن به کمک عناصر داخلى است. هیچ کشورى هم نیست - از جمله کشور ما - که در داخل، عناصرى که دلشان با نظامِ حاکم نیست، وجود نداشته باشند؛ همه‌ جا هستند؛ در کشور ما هم هستند؛ از اول انقلاب هم بوده‌ اند؛ کم و زیاد و پیدا و پنهان و جوراجور دارد؛ لیکن اصلش همیشه بوده، بعد از این هم خواهد بود.

عده‌ اى با نظام ما خوب نیستند. چشم امید دشمن به کسانى است که در داخل هستند؛ منتها براى یارگیرى و سربازگیرى، دشمن روش ‌هاى گوناگونى دارد. این‌ طور نیست که همه‌ کسانى‌که به دشمن کمک مى‌کنند، کسانى باشند که دشمن را شناخته ‌اند و نقشه‌ کلى و مهندسىِ کلان او را نسبت به نظام دانسته‌ اند و عالماً و عامداً به او کمک مى ‌کنند؛ نه، عده‌ اى هم هستند که اگر به آنها گفته شود شما دارید به دشمن کمک مى‌کنید، حاضرند یقه خودشان و شما را بگیرند و پاره کنند و بگویند این حرفها چیست! اینها واقعاً هم با دشمن مخالف و بدند. اگر شما مهندسىِ کلى و کلان نظام را در نظر داشته باشید، از این پرهیز خواهد شد. هر کس متوجه و مراقب خود و رفتارش باشد، از این ‌که نادانسته و ناخواسته کمک دشمن باشد، پرهیز خواهد کرد.
وقتى حروف کلمه یا جمله ‌اى در جدول گذاشته مى‌شود، باید عبارتى درست شود. بعضى ‌ها نمى‌دانند حرفى که دارند در این خانه مى ‌گذارند، مکمل آن عبارت است. تمهیداتى فراهم مى‌ شود و اینها مى ‌آیند این حرف را در این خانه مى ‌گذارند - «و هم یحسبون انّهم یحسنون صنعا» - دلیل و استدلالى هم برایش درست مى ‌کنند؛ اما توجه ندارند که این حرف، آن کلمه یا جمله‌ پانزده حرفىِ جدول را یک قدم به تحقق نزدیک کرد؛ درست مثل یک پازل که جاها معین است و معلوم است که چه قطعه ‌اى کجا باید گذاشته شود. نادانسته از منِ نوعى مى ‌خواهند که این قطعه را این‌ جا بگذارم؛ من هم فکر مى ‌کنم اشکالى ندارد؛ غافل از این ‌که وقتى این جزء با آن نود جزء دیگر همراه شد، آن شکل، ظاهر مى ‌شود و من کمک کننده‌ به تشکیل آن بوده ‌ام! بعضى این‌ طورى عمل مى‌ کنند. مثلاً اگر دشمن بخواهد براى تحقق آرزوى بزرگ خود - که ریشه ‌کنى جمهورى اسلامى و پایین آوردن پرچم اسلام از قله‌ این کشور است - طراحى کند، طبیعتاً طراحى، اجزا و مقدماتى دارد. ایجاد اختلاف، ایجاد بى ‌ایمانى، ایجاد مشکلات براى مردم، عمیق کردن فاصله‌ طبقاتى، ترویج فساد، بدبین کردن مردم به مسؤولان، و دستگاه‌ هاى ضابط و انضباط بخش را از حیثیت انداختن - مثل از حیثیت انداختن قوه‌ قضاییه، از حیثیت انداختن شوراى نگهبان، از حیثیت انداختن مجلس، از حیثیت انداختن دستگاه‌ هاى گوناگون - همه جزو اجزاء اینهاست. بعضى ‌ها به این بخش کمک مى‌ کنند، بدون این‌ که به ارتباط این بخش با دیگران توجه کنند؛ این بر اثر عدم بصیرت است.
امیرالمؤمنین در جنگ صفین - شاید این جمله را درباره‌ عمار هم فرموده باشد - مکرر این جمله را مى ‌فرمود: «و لا یحمل هذا العلم الّا اهل البصر والصّبر». چه عبارت زیبایى هم هست؛ حروف بصر و صبر یکى است، ترکیبش دوتاست؛ و چه زیبا! فقط اهل بصیرت و پایدارى مى ‌توانند این پرچم را بردارند. بصیرت را باید در خودمان تقویت کنیم. اگر این معنا حاصل شود و شما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شوراى اسلامى - که جایگاه و موقعیت مهمى در روشنگرى مردم نسبت به نقشه‌ هاى دشمن دارید - اثرگذارى کنید، بسیارى از این خلأها و تاریکى ‌ها و غبارها برطرف خواهد شد. یک مسأله‌ عملى ‌اش هم این است که داخل مجلس و سر قضایاى سیاسى ... اختلاف و تشنج و دعوا و درگیرى پیش نیاید؛ یک عده طرفدار یک نفر، یک عده هم طرفدار یک نفر دیگر. طرفدارى، حق هر کسى است؛ منتها نباید تخریب و اهانت و تحریک کرد. گاهى اوقات انسان به نحوى از محبوب و مطلوبِ خود دفاع مى ‌کند که تحریک ‌کننده‌ دیگران است؛ دیگران را وادار به تخریب و عکس‌العمل مى ‌کند. اینها چیزهاى مهمى است و باید رعایت کرد. البته از افرادى که در سطوح دیگرى هستند و این همه مسؤولیت بر دوش آنها نیست، نمى‌ شود خیلى توقع داشت؛ اما از مسؤولان چرا. به ‌هرحال حفظ فضاى وحدت، حفظ فضاى محبت، حفظ فضاى همکارى و همدلى در مجلس، جزو اولویت ‌هاى قطعى مجلس است.
بیانات در دیدار نمایندگان مجلس - ۱۳۸۴/۰۳/۰۸
 
منبع : http://www.nasimonline.ir

 نوشته شده در دوشنبه 25 اردیبهشت 1391 توسط معاونت فرهنگی
مقام معظم رهبری

درباره سایت
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برجسب ها
آمار سایت
Nasr19